Oprogramowanie Technologia

Z Microsoft Teams, bez Microsoft Teams – o co chodzi?

N adchodzą zmiany w zawartości planów Microsoft 365. Już od 1 października 2023 roku w ofercie pojawią się plany bez zintegrowanych usług Microsoft Teams oraz osobne plany dla usługi Teams. 

Wierzymy, że klienci biznesowi z Europy i całego świata oczekują od nowoczesnego rozwiązania do pracy, iż będzie zawierać nowoczesne możliwości komunikacji i współpracy. Właśnie dlatego od ponad dekady dołączamy te możliwości do naszych pakietów biznesowych, począwszy od Office Communicator w 2007 roku i dokonując ewolucji i innowacji w późniejszych latach z Lync, Skype for Business Online i ostatnio z Microsoft Teams. Ponieważ prace stale się rozwijają, nadal staramy się pomagać naszym klientom w adaptacji i rozwoju. Robimy to poprzez badanie zmian w pracy, odpowiadanie na potrzeby klientów i reagowanie na opinie rządów i konkurencji.

 

Aby pozostać skupionym na potrzebach naszych klientów, podejmując też znaczące kroki w celu zaadresowania obaw wyrażonych przez Komisję Europejską, aktualizujemy sposób, w jaki Microsoft 365, Office 365 i Microsoft Teams są licencjonowane w EEA i Szwajcarii. Zaczynając 1 października 2023 roku wprowadzamy
1) nową linię pakietów komercyjnych Microsoft 365 i Office 365 niezawierających Teams w tych regionach
oraz
2) nową samodzielną ofertę Teams dla klientów Enterprise. Zmiany te nie będą miały wpływu na obecnych klientów subskrypcji.

— Microsoft (https://www.microsoft.com/en-us/licensing/news/Microsoft365-Teams-EEA)

Wraz z wprowadzeniem nowej oferty komercyjnej sprzedaż dla nowych klientów dotychczas oferowanych planów Enterprise zawierających Microsoft Teams zostanie zakończona. Plany Office 365 E1, Office 365 E3, Office 365 E5, Microsoft 365 E3 i Microsoft 365 E5 z Teams nie będą dostępne dla nowych klientów w Europejskim Obszarze Gospodarczym i Szwajcarii. W jaki sposób wpłynie to na klientów z Polski i innych państw, których te zmiany dotyczą?

  • Klienci, którzy teraz subskrybują wyżej wymienione pakiety, otrzymają nowe opcje. Będą mogli nadal używać, odnawiać i dodawać stanowiska do swoich planów — tak jak zwykle. Będą też mogli przejść na nową ofertę w rocznicę kontraktu lub przy odnowieniu.
  • Nowi subskrybenci Office/Microsoft 365 Enterprise, którzy chcą zapewnić swoim użytkownikom dostęp do Teams, będą musieli wykupić dwie subskrypcje: Microsoft 365 / Office 365 w wersjach dla Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Microsoft Teams w wersji EEA.
Istniejące pakiety z Teams Nowe oferty bez Teams (od 1 października)
Office 365 E1
Office 365 E3
Office 365 E5
Microsoft 365 E3
Microsoft 365 E5
Office 365 E1 EEA (no Teams)
Office 365 E3 EEA (no Teams)
Office 365 E5 EEA (no Teams)
Microsoft 365 E3 EEA (no Teams)
Microsoft 365 E5 EEA (no Teams)
Microsoft Teams EEA

Zmiany w Office 365 i Microsoft 365 Frontline

Obecne pakiety dla pracowników pierwszego kontaktu będą współistnieć z nową ofertą. Klienci w EEA i Szwajcarii będą mogli wybrać pomiędzy istniejącymi pakietami Microsoft 365 F1, Office 365 F3 i Microsoft 365 F3 z dołączonym Teams a nowymi wersjami EEA pozbawionymi komunikatora.

Istniejące pakiety z Teams Nowe oferty bez Teams (od 1 października)
Microsoft 365 F1
Office 365 F3
Microsoft 365 F3
Microsoft 365 F1 EEA (no Teams)
Office 365 F3 EEA (no Teams)
Microsoft 365 F3 EEA (no Teams)

Zmiany w Microsoft 365 Business Basic

Również pakiety Microsoft 365 Business Basic będą koegzystować z nowym line-upem. Klienci w Europie będą mogli pozostać przy istniejących wersjach pakietów Microsoft 365 Business Basic, Microsoft 365 Business Standard i Microsoft 365 Business Premium z Teams albo przejść na nowe wersje EEA bez dołączonego Teams.

Istniejące pakiety z Teams Nowe oferty bez Teams (od 1 października)

Microsoft 365 Business Basic

Microsoft 365 Business Standard

Microsoft 365 Business Premium

Microsoft 365 Business Basic EEA (no Teams)
Microsoft 365 Business Standard EEA (no Teams)
Microsoft 365 Business Premium EEA (no Teams)

Podsumowując:
– Nowi nabywcy planów Enterprise nie będą mogli kupić pakietów wzbogaconych o usługę Teams.
– Użytkownicy planów Business i Frontline będą mieli wybór, podobnie jak dotychczasowi użytkownicy planów Enterprise, którzy będą przedłużać subskrypcję.

Użytkownicy biznesowi, którzy nie korzystają z Teams, będą mogli nabyć nieco tańszą subskrypcję, pozbawioną funkcjonalności usługi Teams.
Czy się to przyjmie? Czas pokaże. Jednak naszym skromnym zdaniem, usługa Teams ma wielu zwolenników, i przy pracy hybrydowej nie bardzo wyobrażamy sobie zostanie bez niej, lub przechodzenie na rozwiązania konkurencyjne.